pas
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Členské krajiny EÚ sprísnia vydávanie víz ruským občanom


Členské krajiny Európskej únie sa v stredu v Prahe dohodli na sprísnení podmienok pre vydávanie víz ruským občanom, ale nenašli konsenzus v otázke úplného zákazu príchodu turistov z Ruska v reakcii na vojnu na Ukrajine. Sprísnenie pravidiel pre vydávanie víz sa dosiahne zmrazením dohody z roku 2007 o uľahčení cestovania medzi Ruskom a Európou.

Študenti, žurnalisti a tí, ktorí sa obávajú o svoju bezpečnosť v Rusku, stále budú môcť požiadať o víza do krajín EÚ. Sprísnenie pravidiel nebude mať okamžitý vplyv na zhruba 12 miliónov víz, ktoré boli doteraz ruským občanom vydané. Predstavitelia EÚ však budú skúmať možnosti ich zmrazenia.

Fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto zdôraznil, že jeho krajina od štvrtka zredukuje počet víz vydávaných ruským občanom na 10 percent zvyčajného počtu. Ruskí občania budú môcť o víza žiadať len v štyroch ruských mestách. „Je dôležité, že ukazujeme, že v rovnakom čase ako Ukrajinci trpia, normálny turizmus by nemal pokračovať ako zvyčajne,” povedal šéf fínskej diplomacie.

Viac..  Vyhlásenie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen k energetickej kríze

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska unia

Únia si po „nezákonnej“ anexii ukrajinských území predvolala ruských veľvyslancov

Európska únia si po minulotýždňovom rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina o anexii ukrajinských regiónov koordinovane …