Slovensko
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Záujemcom o eurofondy a dotácie poradia regionálne centrá, budú v siedmich krajských mestách


Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR vytvorí sieť regionálnych centier, v ktorých sa žiadatelia o eurofondy a dotácie dozvedia všetko na jednom mieste. Budú poskytovať lepšie a profesionálnejšie služby štátu pre občanov. Rezort investícií podpísal memorandum ku konceptu poradenských centier so zástupcami ministerstiev práce, životného prostredia a pôdohospodárstva, ako aj Úradu vlády SR a Úradu pre verejné obstarávanie. Ministerstvo investícií o tom informovalo v piatok v tlačovej správe.

Regionálne centrá budú fungovať ako miesto prvého kontaktu pre záujemcov o podporu z rôznych schém finančnej pomoci na nadnárodnej, národnej a regionálnej úrovni. Ministerstvo investícií ako riadiaci orgán vytvorí sedem regionálnych centier so sídlom v krajských mestách – v Trnave, Nitre, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach a Prešove. „S našimi partnerskými inštitúciami celkovo posielame do regiónov viac ako 200 odborníkov. Prvé regionálne centrum otvoríme už 9. septembra v Nitre,” povedal štátny tajomník rezortu investícií Dušan Velič (nom. Za ľudí).

Regionálne centrá sa stanú v novom programom období 2021 až 2027 hlavným kontaktným bodom pre všetky subjekty so záujmom o eurofondy, sieťovanie, vytváranie partnerstiev a publicitu. Výsledkom spolupráce podľa MIRRI bude väčšia šanca na rýchlejšie a efektívnejšie čerpanie prostriedkov z eurofondov i ďalších zdrojov. „V prvom rade chceme vytvoriť lepšie podmienky pre riešenie problémov, ktoré ľudí v regiónoch trápia,” uviedol Velič. „Sieť konzultačných centier pomôže priniesť do regiónov užitočné projekty, ktoré podporia lepší život ľudí, nové pracovné príležitosti s vyššou pridanou hodnotou, inovácie, rozvoj miestnej ekonomiky, cestovného ruchu a služieb,” priblížil.

Viac..  Únia podporí digitálne technológie sumou 200 miliónov eur

Dlhodobá prax, najmä v oblasti poradenstva k poskytovaniu eurofondov, či iným dotačným schémam, podľa štátneho tajomníka nebola nastavená efektívne. „Rezortizmus, slabá prepojenosť, neprehľadnosť rôznych poradenských inštitúcií, ako aj nízka odbornosť personálu odradili od podania žiadosti nositeľov mnohých dobrých a prospešných nápadov pre rozvoj regiónov,” upozornil Velič. Ako dodal, toto teraz menia a zavádzajú nový koncept poradenských regionálnych centier.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

ceny energii

Europoslanci za KDH: Slovensko musí rokovať s EÚ o presune eurofondov na boj s cenami energií

Slovenská vláda musí podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) okamžite začať rokovania s Európskou komisiou o možnosti …