Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union-EP. 2020

M. Beňová: Rumunsko a Bulharsko majú byť súčasťou Schengenu


Plénum Európskeho parlamentu sa dnes opätovne zaoberalo potrebou urýchleného rozšírenia schengenského priestoru. Týkať sa má všetkých členských krajín Európskej únie, ktoré spĺňajú podmienky a želajú si byť jeho súčasťou.

Ide najmä o Rumunsko a Bulharsko, ktoré podmienky na vstup splnili už v roku 2011. Znamená to, že viac ako desaťročie ich úplne bezdôvodne nechávame čakať,“ uviedla europoslankyňa Monika Beňová. Európsky parlament pritom na nápravu tejto situácie vyzýva opakovane už niekoľko rokov.

Tieto výzvy sú pritom dlhodobo ignorované zo strany niektorých členských štátov, ktoré si kladú ničím neodôvodnené požiadavky a obe krajiny tým diskriminujú,“ pripomenula poslankyňa Európskeho parlamentu. Predstavitelia Rumunska a Bulharska boli totiž preukázateľne ochotní prijať všetky potrebné opatrenia, tak aby sa mohli stať plnohodnotnou súčasťou Schengenu.

Pristúpenie oboch balkánskych štátov by zároveň bolo prínosné z hľadiska ochrany vonkajších hraníc Európskej únie. „Rozšírenie a efektívne fungovanie schengenského priestoru je v záujme všetkých. Kľúčové je pritom aj pre udržanie hospodárskej spolupráce v dnešných krízových časoch,“ uzavrela Monika Beňová.

Viac..  V. Remišová: Z Grantov EHP a Nórska chceme financovať aj riešenia na podporu odolnosti našej krajiny

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

schengen

Bulharsko, Rumunsko a Chorvátsko sú pripravené naplno fungovať v schengenskom priestore

Komisia vyzýva Radu, aby bezodkladne prijala potrebné rozhodnutia, ktoré umožnia Bulharsku, Rumunsku a Chorvátsku plnohodnotnú …