Ursula von der Leyen. PHOTO: © European Union 2022

EÚ výrazne znížila dovoz plynu z Ruska, podpora Ukrajiny bude pokračovať, povedala Von der Leyenová


Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila, že Európa je sedem mesiacov po vypuknutí vojny na Ukrajine pripravená na zimu omnoho lepšie než kedykoľvek predtým. Tvrdí, že jednotný trh Európskej únie opäť ukázal, že je to najlepší nástroj v čase krízy.

Podľa Von der Leyenovej na začiatku vojny 41 % zemného plynu dovážaného do EÚ pochádzalo z Ruska. „Dnes sme na úrovni 7,5 percenta. To dokazuje, ako ďaleko sme sa posunuli v diverzifikácii zdrojov, oslabovaní pozície Ruska a posilňovaní vzťahov s našimi dodávateľmi,“ povedala 63-ročná politička na piatkovom podvečernom brífingu po neformálnom samite lídrov európskych krajín v Prahe. Na ňom sa v piatok stretli už len zástupcovia členských štátov EÚ.

Únia podľa Von der Leyenovej rozmýšľa aj nad budúcnosťou a tým, čo bude po skončení nadchádzajúcej zimy. „Na jar budúceho roka, keď budú zásobníky prázdne, mali by sme spoločne nakupovať plyn tak, aby sme sa navzájom nepreplácali a mali spoločnú vyjednávaciu pozíciu,“ dodala. Zároveň podotkla, že EÚ bude hľadať cesty k investíciám do iných zdrojov a získaniu väčšej nezávislosti.

Na štvrtkovom stretnutí v Prahe, na ktorom sa zišli lídri 44 európskych krajín od Islandu až po Turecko, zažila Európa podľa predsedu Európskej rady Charlesa Michela „historický“ míľnik. Ďalšie rokovania širšieho formátu európskych krajín, tzv. Európskeho politického spoločenstva (EPC), sa podľa jeho slov uskutočnia v Moldavsku, Španielsku a Spojenom kráľovstve.

Viac..  Lucia Ďuriš Nicholsonová: Prečo je dôležité, aby bolo Rusko na zozname štátov podporujúce terorizmus. VIDEO

Význam EPC v českej metropole vyzdvihla i Von der Leyenová. „Dovedna 44 krajín vraví samo za seba. Diskutovali sme o spoločných výzvach a bola vidieť spoločná podpora Ukrajine. Bol tam výrazný signál, že európske štáty chcú podporovať právny štát a medzinárodný poriadok,“ poznamenala predsedníčka EK.

Uvítala, že EÚ dokončila ďalší balík sankcií voči Rusku. „Musíme konať rýchlo a jednoznačne. Posúvame sa tiež smerom k zastropovaniu cien ruskej ropy. Ukážeme Putinovi, že sme po boku Ukrajiny. EÚ a jej členské štáty sú so Spojenými štátmi najvýraznejší podporovateľ Ukrajiny. Únia jej poskytla už 19 miliárd eur, a to nepočítam vojenské systémy. Ďalšie dve miliardy pre Ukrajinu budú uvoľnené v nasledujúcich dňoch,“ skonštatovala Von der Leyenová a podotkla, že EÚ a partneri sa plánujú zamerať aj na plány postupnej rekonštrukcie Ukrajiny.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Brocková: Musíme sa zamerať na urgentné potreby Ukrajiny, pozornosť sa venuje aj Afrike

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa v pondelok, 28. novembra …