stihacka
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Plány na spoločný európsky systém protivzdušnej obrany podpísalo 15 krajín


Pätnásť krajín súhlasilo s plánom na zlepšenie európskeho systému protivzdušnej obrany. Na okraji stretnutia ministrov obrany krajín Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) to povedala nemecká ministerka Christine Lambrecht.

Vo štvrtok podľa nej podpísali zámer spoločne, pod vedením Nemecka, zabezpečiť takzvaný štít pre európske nebo. Zainteresované krajiny nemenovala, no podľa nemeckej agentúry dpa sa na podpisovom ceremoniáli zúčastnili zástupcovia Spojeného kráľovstva, Slovenska, Nórska, Lotyšska, Maďarska, Bulharska, Belgicka, Českej republiky, Fínska, Litvy, Holandska, Rumunska a Slovinska.

Podľa Lambrecht sú otvorení každému, kto chce spolupracovať vnútri NATO, pričom dodala, že je záujem aj na strane ďalších krajín. Zatiaľ pritom nepadlo rozhodnutie, aký systém použijú. Nemecký kancelár Olaf Scholz sa ešte v auguste vyjadril, že jeho krajina plánuje v nadchádzajúcich rokoch veľké investície do svojej protivzdušnej obrany a systém podľa neho vytvoria tak, aby sa k nemu mohli pridať aj ich európski susedia.

Viac..  Kosovské úrady tlačia srbskú menšinu do výmeny ŠPZ. Urobili tak aj napriek výzvam z EÚ a USA

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

simecka

Michal Šimečka: Oceňujem, že Slovensko darovalo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300

BRATISLAVA – Ministerstvo obrany SR (MO SR) potvrdilo, že Slovenská republika odovzdala na základe žiadosti …