caputova
Zuzana Čaputová, prezidentka SR. FOTO: Kancelária prezidentky.

Prezidentka Čaputová: Ak demokraciu nezačneme brániť, tak prestane existovať


Slovenská prezidentka v príhovore k poslancom Európskeho parlamentu vyzvala na ochranu demokracie a európskych hodnôt a solidaritu EÚ v krízach. ktorým čelí.

Reagujúc na nedávnu dvojnásobnú homofóbnu vraždu v Bratislave, prezidentka Čaputová pripomenula, že činy z nenávisti nie sú len útokom na konkrétnu komunitu, ale „na rovnosť, toleranciu a rešpekt k ľudským právam”. Je nevyhnutné vrátiť Európe rovnováhu „medzi právami a záväzkami”, „medzi bezpečnosťou a prosperitou”. Túto rovnováhu dnes narušili krízy – najprv pandémia, neskôr ruská vojna na Ukrajine. Prezidentka Čaputová vyzdvihla spoločné riešenia v reakcii na tieto krízy ako Fond obnovy a odolnosti, sankcie uvalené na Rusko a vojenskú pomoc Ukrajine. Zdôraznila, že cieľom našej pomoci Ukrajine je mier a vyjadrila nádej, že Ukrajina sa raz stane plnohodnotným členom EÚ.

Prezidentka Čaputová pripomenula, že EÚ čelí silným vnútorným tlakom. Musí preto opäť prísť so spoločnými solidárnymi riešeniami, aby pomohla domácnostiam a podnikom zvládnuť „skokový rast cien energií”. Poslancov vyzvala, aby podporili „spoločné zastropovanie cien plynu” a oddelenie previazanosti cien elektriny a plynu.

Zuzana Čaputová povedala, že záväzok Európy stať sa klimaticky neutrálnou do roku 2050 už nemožno odkladať a preto „musíme inovovať náš model rozvoja tak, aby sme viac využívali obnoviteľné zdroje a menej ničili našu vlastnú planétu”. EÚ podľa nej už nikdy nesmie ostať závislá na fosílnych palivách.

Prezidentka Čaputová pripomenula, že je nevyhnutné rešpektovať spoločné hodnoty EÚ ako právny štát, nezávislosť súdnictva, sloboda médií či ochrana menšín: „Každá jedna krajina, ktorá do Európskej únie vstúpila, a každá jedna krajina, ktorá sa o to usiluje, musí byť a zostať liberálnou demokraciou”.

Zdôraznila, že demokracia nesmie zahynúť „na naivitu demokratov” a že práva a slobody môžu byť „zneužívané”. „Ak demokraciu nebudeme chrániť, môže sa nám stať, že budeme poslednou generáciou, ktorá ju zažije,” povedala. Chrániť demokraciu je nevyhnutné najmä na sociálnych sieťach, ktorých biznis model profituje z nenávisti, agresivity a dezinformácií.

Prezidentka Čaputová zdôraznila, že súčasná ekonomická, bezpečnostná a energetická kríza sú „živnou pôdou pre extrémizmus” a varovala, že v mnohých členských krajinách sú na vzostupe politické sily, ktoré nebudú „chcieť Európu budovať, ale rozložiť”. Vyzvala preto poslancov, aby reprezentovali „slušnosť, etiku a demokratické hodnoty” pri výkone svojho mandátu. Len ak budú volení lídri vnímať demokraciu ako morálny systém, podarí sa im naplniť ich misiu „byť strážcami a ochrancami demokracie, európskych hodnôt a rovnováhy”.

Reakcie slovenských poslancov

Vladimír Bilčík (EPP, SK) uviedol: „Naša prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Európskom parlamente ukázala, že zostáva odhodlanou ochrankyňou demokracie a európskych hodnôt – ľudských práv a právneho štátu. Aj vďaka nej Slovensko pevne stojí za Ukrajinou a za ľudskými právami všetkých slovenských občanov a občianok. Slovensko má šťastie, že Zuzana Čaputová sa pri výkone svojho mandátu nepozerá len na aktuálne rebríčky popularity, ale je skutočnou líderkou, ktorej ide o dlhodobý úspech demokratického Slovenska v EÚ.”

Martin Hojsík (RE, SK) uviedol: „Viac Európy, spolupráce a jednoty. Môžeme byť právom hrdí na pani prezidentku, ktorá je nielen v týchto dňoch jasným hlasom liberálnej demokracie a rovnosti. A to nielen doma, ale aj v Európe. Jej dnešný odkaz, ktorým sa postavila proti nenávisti voči LGBTIQ ľuďom v pléne rezonoval. Slovensko patrí plnohodnotne do Európskej únie, a tak, ako nám jednota a solidarita pomohla pri zvládaní predošlých kríz, tak práve spolupráca je cestou na zvládanie energetickej krízy ktorej čelíme. Vážim si, že pani prezidentka aj v pléne Európskeho parlamentu zdôraznila, že musíme jednak pomôcť ľuďom ohrozeným energetickou chudobou, ale musíme zároveň riešiť aj príčinu. A práve tam je odpoveďou zelená energia. Potešilo ma, že budúcnosť Slovenska vidí práve v inováciách, ktoré sú dobré ako pre našu ekonomiku, tak pre našu planétu. “Globálnymi lídrami sa musíme stať nielen v našich klimatických záväzkoch, ale aj v ich napĺňaní,” pod čo sa plne podpisujem. Aj ja spravím v Európskom parlamente všetko pre to, aby sme ako Slovensko a Európa tento cieľ naplnili a ja verím, že sa to dá.”

Viac..  Únia chce v budúcom roku Ukrajine mesačne pomáhať sumou 1,5 miliardy eur

Eugen Jurzyca (ECR, SK) uviedol: „Veľmi dobrý prejav, osobitne oceňujem univerzálnosť prejavu pani prezidentky – kľúčové odkazy o hodnotách liberálnej demokracie platia pre Úniu ako aj pre Slovensko. To sa bohužiaľ v dnešnom svete nedarí mnohým politikom, ktorí chápu svet tak, že čo je dobré pre zahraničie, je určite zlé pre ich štát.”

Peter Pollák (EPP, SK) uviedol: „Som rád, že prezidentka Čaputová v príhovore zdôraznila dôležitú úlohu v EÚ a solidárnosť Slovenska pri zdolávaní bezprecedentných kríz, ktorým v súčasnosti čelíme. Taktiež oceňujem, dôraz kladený na ochranu a obranu demokracie v našich spoločnostiach, kde nenávisť proti akejkoľvek skupine obyvateľstva nesmie mať miesto.”

Ivan Štefanec (EPP, SK) uviedol: „Krajiny bývalého východného bloku, špeciálne v prípade Slovenska s malým počtom obyvateľov, proexportnou ekonomikou a hranicami s Ukrajinou, nemajú inú rozumnú alternatívu ako byť pevnou súčasťou európskych štruktúr. Dodržiavanie európskych hodnôt, jednoty a solidarity EÚ v časoch kríz sú pre tieto štáty životne dôležité pre zachovanie vlastnej suverenity a demokratického zriadenia.”

Michal Wiezik (RE, SK) uviedol: „V čase, keď na Slovensku nenašiel podporu ani symbolický pokus o zrovnoprávnenie lgbti+ párov, prezidentka Čaputová sa v Európskom parlamente svojim prejavom jasne a nahlas opäť postavila proti nenávisti. Európska únia a jej členské štáty totiž musí byť totiž bezpečným miestom pre každého. Bez ohľadu na to, koho drží na ulici za ruku.”

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Demokracie musia držať spolu

Slováci a Česi si pripomínajú významné historické udalosti svojich dejín počas Dňa boja za slobodu …