Summit EU
Samit lídrov Európskej únie. PHOTO: © European Union.

Európski lídri podporili plán poskytnutia podpory Ukrajine v objeme 18 miliárd eur v budúcom roku


Lídri Európskej únie (EÚ) na samite Európskej rady odobrili plán na poskytnutie finančnej podpory Ukrajine v budúcom roku v objeme 18 miliárd eur. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že Ukrajina potrebuje zhruba 3 až 4 miliardy eur mesačne na pokrytie základných nákladov, čo by mali uhradiť EÚ, USA a medzinárodné finančné inštitúcie. EÚ sa podľa Von der Leyenovej má v úmysle každý mesiac poskytnúť približne 1,5 miliardy eur, pričom to opísala ako sumu financovania, ktorá by bola „stabilná a spoľahlivá“. Ministri financií EÚ dostali za úlohu vymyslieť systém, ako dať dokopy peniaze, ktoré by sa pridali k 9 miliardám eur, ktoré už EÚ posiela v rámci makrofinancovania.

Vo svojom vyhlásení zo samitu, ktoré je dostupné na oficiálnej webstránke rady, európski lídri opäť odsúdili ruskú agresiu a vyzvali na jej ukončenie. Zároveň potvrdili, že budú „stáť pri Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné“ a budú jej poskytovať politickú, vojenskú a ekonomickú podporu. EÚ podľa ich vyhlásenia posilní humanitárnu pomoc, najmä pripravenosť na nadchádzajúcu zimu.

Viac..  Michal Šimečka: Blokovať export ukrajinského obilia, od ktorého životne závisia krajiny ako Jemen či Egypt, je neľudské

Okrem iného Európska rada vyzvala Bielorusko, aby nepomáhalo Rusku vo vojne, a to umožňovaním ruským ozbrojeným silám využívať bieloruské územie a poskytnutím podpory ruskej armáde. Tiež rázne odsúdila vojenskú podporu ruskej agresii zo strany Iránu.

(SITA).

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Brocková: Musíme sa zamerať na urgentné potreby Ukrajiny, pozornosť sa venuje aj Afrike

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa v pondelok, 28. novembra …