ovzdusie
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Občania EÚ sú vážne znepokojení kvalitou ovzdušia, vyzývajú na dôraznejšie opatrenia


Európania sú znepokojení vplyvom, ktorý má znečistenie ovzdušia na zdravie a životné prostredie. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometer, podľa ktorého si väčšina občanov EÚ tiež myslí, že priemysel, verejné orgány i zamestnávatelia musia robiť viac na zlepšenie kvality ovzdušia.

„Respondenti jednoznačne uprednostňujú medzinárodný alebo európsky prístup k zlepšovaniu kvality ovzdušia a veľká väčšina respondentov, ktorí počuli o normách EÚ v oblasti kvality ovzdušia, tvrdí, že by sa mali sprísniť,“ uvádza sa v správe na webe Európskej komisie.

Komisár pre životné prostredie, oceány a rybárstvo Virginijus Sinkevičius poukázal na to, že ľudia, ktorí žijú v mestách, trpia astmou alebo žijú v blízkosti priemyselných závodov, sú znepokojení a žiadajú EÚ, aby konala. „Komisia pôjde v tejto súvislosti príkladom prostredníctvom ambiciózneho návrhu na sprísnenie noriem EÚ v oblasti kvality ovzdušia,“ poznamenal.

Väčšina Európanov si myslí, že zdravotné problémy, ako sú choroby dýchacích ciest (89 %), astma (88 %) a kardiovaskulárne choroby, sú v ich krajinách vážnymi problémami, ktoré sú spôsobené znečistením ovzdušia. Takmer polovica respondentov zastáva názor, že kvalita ovzdušia sa za ostatných desať rokov zhoršila (47 %). Tento percentuálny podiel však predstavuje 11-bodový pokles od roku 2019.

Väčšina Európanov si myslí, že veľké priemyselné zariadenia, výrobcovia energie z fosílnych palív, verejné orgány a zamestnávatelia nevyvíjajú dostatočné úsilie na podporu dobrej kvality ovzdušia. Veľká väčšina Európanov si tiež myslí, že znečistenie ovzdušia by sa malo riešiť na medzinárodnej úrovni (65 %), potom na európskej a vnútroštátnej úrovni (v oboch prípadoch 42 %) a až nakoniec na regionálnej alebo miestnej úrovni (32 %).

Viac..  Majstrovstvá sveta v Katare: FIFA by mala podľa EP odškodniť rodiny mŕtvych pracovníkov

Z prieskumu Eurobarometra vyplýva, že občanom chýbajú informácie o problémoch s kvalitou ovzdušia v ich krajine. Väčšina Európanov má stále málo informácií o existujúcich normách EÚ v oblasti kvality ovzdušia, keďže o nich počula len menšina respondentov (27 %).

Ako to vidia Slováci:

Ø  43 % Slovákov si myslí, že kvalita ovzdušia sa za posledných 10 rokov zhoršila (v EÚ27 je tohto názoru 47 % respondentov).

Ø  O štandardoch kvality ovzdušia EÚ už počulo 23 % Slovákov (v EÚ27 je to 27 %).

Ø  82 % Slovákov zastáva názor, podľa ktorého by sa mali posilniť súčasné štandardy kvality ovzdušia EÚ (v EÚ27 si to myslí 67 % opýtaných).

Ø  O problémoch s kvalitou ovzdušia sa, podobne ako v prípade celoúnijných výsledkov, cíti dobre informovaných 35 % Slovákov.

Ø  Viac ako polovica Slovákov (53 %) nahradila staršie energeticky náročné spotrebiče novšími s lepším hodnotením energetickej úspornosti (v EÚ27 je to 40 %).

Ø  Približne 46 % Slovákov často uprednostňuje verejnú dopravu, bicykel alebo chôdzu pred použitím auta.

Ø  31 % Slovákov by uvítalo zavedenie prísnejšej legislatívy v oblasti kvality ovzdušia.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

emisie, znecistenie ovzdusia

Slovensko čelí žalobe zo strany EK za nedostatočnú ochranu kvality ovzdušia

Minister životného prostredia Ján Budaj rešpektuje rozhodnutie Európskej komisie, ktorá podáva na Európsky súdny dvor …