elektromobil
Ilustračné PHOTO: © European Union.

EÚ a USA zriadili pracovnú skupinu na riešenie sporu o elektrických vozidlách


Európska únia (EÚ) a Spojené štáty zriadili pracovnú skupinu, ktorá sa má venovať sporu pre batérie do elektromobilov. Kongres Spojených štátov v auguste schválil zákon o znižovaní inflácie (IRA), na základe ktorého majú kupujúci elektromobilov nárok na daňový kredit až do výšky 7 500 dolárov, pokiaľ vozidlo beží na batériu vyrobenú v Severnej Amerike s minerálmi vyťaženými alebo recyklovanými na kontinente. EÚ sa domnieva, že toto opatrenie predstavuje potenciálnu transatlantickú obchodnú prekážku, ktorá diskriminuje zahraničných výrobcov.

Európska komisia v stredu oznámila, že šéf kabinetu jej predsedníčky Ursuly von der Leyenovej Bjoern Seibert sa v Berlíne stretol s americkým námestníkom poradcu pre národnú bezpečnosť Mikeom Pyleom, aby začali činnosť skupiny. Jej prvé stretnutie by sa malo uskutočniť na budúci týždeň.

Viac..  EK schválila slovenský Strategický plán Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 – 2027

Demokrati v americkom Kongrese zahrnuli kredit do zákona o politike v oblasti klímy a zdravotnej starostlivosti ako spôsob stimulácie domácej výroby batérií a elektrických vozidiel. Výrobcovia v Európe a Južnej Kórei, ktorí predávajú milióny vozidiel v USA, však pohrozili, že podajú právne sťažnosti Svetovej obchodnej organizácii (WTO).

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

elektromobil

Europoslanci: Nabíjacie stanice pre autá by mali byť k dispozícii každých 60 km

S cieľom pomôcť EÚ dosiahnuť klimatickú neutralitu chcú poslanci nabíjacie stanice pre automobily každých 60 …