bilcik
Vladimír Bilčík, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: European Union 2021.

Vladimír Bilčík: Rozhodnutie súdu potvrdilo, že v RTVS neoprávnene vyhadzovali redaktorov


Pred niekoľkými mesiacmi som priniesol analýzu toho, že RTVS zamestnáva mnohých redaktorov a redaktorky na krátkodobé zmluvy, ktoré pravidelne obnovuje, hoci ich práca vykazuje znaky závislej činnosti.

Práve krátkodobé zmluvy redaktorov stavali a stále stavajú do pozície, kedy ich nechráni Zákonník práce. Hrozba vyhadzovu na nich vytvára nepriamy tlak, aby boli vo svojej práci poplatní vedeniu.

Bývalé vedenie RTVS to aj skutočne využilo proti nim a zo dňa na deň v RTVS vyhodili 4 redaktorov potom, ako Rezníkovo vedenie kritizovali. Som veľmi rád, že dnes, po viac ako 4 rokoch, rozhodol bratislavský okresný súd, že skončenie pracovného pomeru týchto novinárov bolo neplatné.

Čo je však ešte dôležitejšie:
👉🏻RTVS stále zamestnáva množstvo redaktorov na takéto krátkodobé zmluvy. Táto prax musí skončiť a dnešné súdne rozhodnutie by malo byť budíčkom aj pre inšpektorát práce, ak verejnoprávna televízia nebude konať.
👉🏻Situácia množstva Sloveniek a Slovákov je podobná – pracujú na nútenú živnosť alebo iný druh zastretého pracovného pomeru a nedobrovoľne sú vystavení porušovaniu svojich zamestnaneckých práv.
👉🏻Vďaka dnešnému rozsudku vidieť, že súd neakceptoval podmienky týchto zmlúv. Pre ľudí to znamená, že pri výkone závislej práce môžu byť chránení Zákonníkom práce, aj keď im zamestnávateľ neumožňuje zamestnať sa.

Viac..  Lexmann žiada okamžité zatvorenie čínskej policajnej stanice na Slovensku

Vladimír Bilčík, europoslanec /SPOLU, EPP/.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

bilcik

Vladimír Bilčík: Ukrajina potrebuje 3-4 miliardy eur mesačne, aby mohla fungovať ako štát. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Parlament …