Olaf SCHOLZ, nemecký kancelár. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

COP27: Nesmie prísť globálne oživenie fosílnych palív, varoval nemecký kancelár


Nemecký kancelár Olaf Scholz skonštatoval, že ruský útok na Ukrajinu spravil z prechodu od fosílnych palív na obnoviteľnú energiu „bezpečnostný imperatív“.

V pondelkovom príhovore na 27. konferencii OSN o zmene klímy (COP27), ktorá sa koná v egyptskom Šarm aš-Šajchu, Scholz zároveň priznal, že Nemecko „z nutnosti na krátky čas“ reaktivuje uhoľné elektrárne, pretože klesli dodávky energií z Ruska. Trval však na tom, že najväčšia európska ekonomika je ďalej zaviazaná postupnému ukončeniu používania uhlia a prítomným lídrom povedal, že „nesmie prísť globálne oživenie fosílnych palív“.

Nemecká vláda je podľa Scholza presvedčená, že budúcnosť patrí veternej a solárnej energii a „zelenému“ vodíku a je ochotná pomôcť ďalším krajinám, aby tiež zaviedli používanie obnoviteľnej energie.

Viac..  Minister Budaj: Európski lídri musia zvýšiť úsilie za lepšiu ochranu ovzdušia

Nemecko je podľa neho tiež pripravené poskytnúť chudobným krajinám ďalšiu finančnú pomoc na boj proti klimatickej zmene, pričom vlani dalo 5,3 miliardy eur. Vloží tiež 170 miliónov eur do takzvaného „globálneho štítu“ na pomoc chudobným krajinám zasiahnutým katastrofami spôsobenými klimatickou zmenou.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

elektraren

COP27: EÚ a Egypt posilnili spoluprácu pri prechode na čisté energie

Európska únia (EÚ) a Egypt na 27. konferencii OSN o zmene klímy (COP27) v egyptskom …