Ilustračné PHOTO: © European Union.

EÚ: Ministri financií schválili posilnenie kódexu na obmedzenie škodlivých daňových opatrení členských štátov


Ministri financií EÚ v utorok schválili revidovaný kódex správania pri zdaňovaní podnikov. Ide o politický, medzivládny záväzok členských štátov uplatňovať posilnené pravidlá kontroly pri hľadaní a náprave daňových opatrení, ktoré by mohli poškodiť daňové základy iných členských štátov. Konečným cieľom je bojovať proti škodlivej daňovej konkurencii, daňovým únikom a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam v EÚ. Informovala o tom Rada Európskej únie na svojej internetovej stránke.

Revízia kódexu, ktorá je prvá od roku 1997, znamená, že členské štáty rozšíria rozsah kontroly daňových opatrení pri skúmaní škodlivých daňových praktík v rámci EÚ. Aktualizácia kódexu mala podobu uznesenia Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli v rámci Rady.

“Naši odborníci v oblasti zdaňovania neustále sledujú škodlivé daňové praktiky. Od začiatku svojej činnosti v roku 1997 sa skupine pre kódex správania podarilo odstrániť približne 140 škodlivých daňových praktík v rámci EÚ. Kódex správania sa pri zdaňovaní firiem nebol novelizovaný od roku 1997 a dnešná dohoda ešte viac zvyšuje jej efektivitu aj vo svetle nedávnej medzinárodnej daňovej reformy,” povedal český minister financií Zbyněk Stanjura.

Viac..  Komisia navrhla nový nástroj únie na obmedzenie nadmerných výkyvov cien plynu

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Kódex policajnej spolupráce: V záujme zvýšenia bezpečnosti posilňuje EK cezhraničnú policajnú spoluprácu

Komisia navrhla kódex policajnej spolupráce EÚ s cieľom posilniť spoluprácu medzi členskými štátmi v oblasti presadzovania …