Ilustračné PHOTO: © European Union.

EÚ: Veľká Británia sa bude podieľať na projekte vojenskej mobility


Na základe žiadosti Spojeného kráľovstva o účasť v projekte Vojenská mobilita Stálej štrukturovanej spolupráce (PESCO) Rada Európskej únie v utorok schválila rozhodnutie potvrdzujúce, že účasť Veľkej Británie v projekte spĺňa všeobecné podmienky. Rada EÚ o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Rozhodnutie oprávňuje Holandsko ako koordinátora projektu na formálne pozvanie Británie, aby sa na projekte podieľala. Projekt Vojenská mobilita je politicko-strategickou platformou, ktorej cieľom je zjednodušenie a štandardizácia procedúr pre cezhraničnú vojenskú prepravu. Projekt umožňuje rýchly pohyb vojenského personálu a techniky po Európskej únii cestnou, železničnou, vodnou a leteckou dopravou. V roku 2021 sa do projektu zapojili USA, Nórsko a Kanada.

„Ruská vojna proti Ukrajine ešte viac demonštruje, že schopnosť rýchleho pohybu vojakov a vojenskej techniky po Európe a mimo nej je pre našu bezpečnosť nevyhnutná,” uviedol vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Viac..  Erdogan zvyšuje napätie, Grécko a EÚ protestovali voči jeho rozhodnutiu

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

vojaci

EÚ predstavuje akčný plán na zlepšovanie vojenskej mobility

Uľahčenie pohybu vojenských jednotiek a techniky má zásadný význam pre bezpečnosť európskych občanov, ako aj …