zdroj: FB Ozbrojené Sily SR

EK: COVID-19 v niektorých sektoroch a počas pandémie ako choroba z povolania

Európska komisia (EK) prijala upravené Odporúčanie o chorobách z povolania. V ňom členským štátom odporúča, aby COVID-19 uznali ako chorobu z povolania v prípade, že sa ním nakazia pracovníci v oblasti prevencie ochorení, v zdravotnej a sociálnej starostlivosti, domácej asistencii alebo počas pandémie aj v ďalších sektoroch, kde prepukne epidémia a potvrdí sa riziko infekcie. EK o tom informovala v pondelok na svojej internetovej stránke.

Komisia tiež zdôrazňuje dôležitosť podpory pracovníkov infikovaných COVID-19 a rodín, ktoré stratili svojich členov v dôsledku vystavenia ochoreniu v práci. Cieľom je posilniť ochranu pracovníkov a podporiť konzistentný prístup naprieč Európskou úniou (EÚ). Rozhodnutie, či budú toto odporúčanie nasledovať a zadefinujú ho v zákone, je na jednotlivých členských štátoch.

Odporúčanie Komisie nasleduje po trojstrannej dohode, ktorú v máji 2022 dosiahli členské štáty, pracovníci a zamestnávatelia v rámci Poradného výboru pre zdravie a bezpečnosť pri práci (ACSH) v súvislosti s potrebou uznať COVID-19 ako chorobu z povolania.

Viac..  Onkologický profil Slovenska: EK zverejňuje prvé onkologické profily členských štátov

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Európa nečelí žiadnej bezprostrednej hrozbe v súvislosti s covidovou situáciou v Číne

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge uviedol, že agentúra nevidí „žiadnu bezprostrednú …

Consent choices