google
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Google sa odvoláva voči pokute od EK pre systém Android

Technologický gigant Google sa odvoláva proti rekordnej pokute od Európskej komisie, ktorá sa zameriava na úlohu operačného systému Android pri obmedzovaní mobilnej konkurencie a výberu spotrebiteľov. Spoločnosť  uviedla, že podala odvolanie proti pokute vo výške 4,125 miliardy eur, „pretože existujú oblasti, ktoré si vyžadujú právne objasnenie od Európskeho súdneho dvora“.

Google sa už odvolal na súde nižšej inštancie, ktorý mierne znížil pôvodnú pokutu vo výške 4,34 miliardy eur. Je to vôbec najväčšia protimonopolná pokuta, ktorú Európska komisia, ktorá dozerá na hospodársku súťaž v Európskej únii, uvalila.

Vo svojom rozhodnutí z roku 2018 komisia zistila, že dominancia Androidu od Googlu viedla k menšej konkurencii a možnosti výberu pre spotrebiteľov. Google vtedy argumentoval, že bezplatný a open source Android viedol k lacnejším telefónom a podnietil konkurenciu s jeho hlavným rivalom, spoločnosťou Apple, ktorá má operačný systém iOS. „Android vytvoril viac možností pre každého, nie menej, a podporuje tisíce úspešných firiem v Európe a na celom svete,“ uviedol vo štvrtok Google.

Viac..  Za porušovanie pravidiel EÚ o ochrane súkromia, uložili aplikácii WhatsApp pokutu 5,5 milióna

Google tiež na Súdnom dvore Európskej únie podal odvolanie voči jeho prvej protimonopolnej pokute od eurobloku vo výške 2,4 miliardy eur za nespravodlivé uprednostňovanie porovnávacej služby Obchod Google. Odvoláva sa tiež voči pokute 1,49 miliardy eur za zneužitie dominantného postavenia v reklamách v online vyhľadávaní.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

google

Google sa zaviazal dodržiavať pravidlá EÚ

Spoločnosť Google sa zaviazala vykonať vo viacerých svojich produktoch a službách zmeny, aby zladila svoje …

Consent choices