lexmann
Miriam Lexann,europoslankyňa /KDH, EPP/. PHOTO: redakcia/red.

Miriam Lexmann: Do procesu kontroly maďarského plánu obnovy by nemal parlament vstupovať politickými vyhláseniami

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

Európska komisia (EK) navrhuje ďalej zadržiavať finančné zdroje pre Maďarsko. Po hodnotení krokov Budapešti na základe mechanizmu podmienenosti na ochranu rozpočtu Európskej únie (EÚ) pred porušovaním zásad právneho štátu uviedla, že sa rozhodla zachovať svoj septembrový návrh pozastaviť 65 % záväzkov pre tri operačné programy v rámci politiky súdržnosti, čo predstavuje 7,5 miliardy eur. Rada EÚ bude teraz o tejto záležitosti hlasovať, pričom má čas do 19. decembra. Na nadobudnutie platnosti pozastavenia finančných prostriedkov bude potrebná kvalifikovaná väčšina, uvádza EK na svojej webstránke.

Komisia konštatuje, že hoci Maďarsko uskutočnilo alebo realizuje viacero reforiem, nedokázalo primerane implementovať hlavné aspekty potrebných 17 nápravných opatrení dohodnutých v rámci všeobecného mechanizmu podmienenosti do 19. novembra, ako sa zaviazalo. Týkajú sa najmä efektívnosti novozriadeného úradu pre bezúhonnosť a postupu pri súdnom preskúmavaní rozhodnutí prokuratúry. Komisia dospela k záveru, že podmienky na uplatňovanie nariadenia zostávajú zachované a budú potrebné ďalšie zásadné kroky na odstránenie zostávajúcich rizík pre rozpočet EÚ v Maďarsku.

Viac..  Čerpanie zdrojov EÚ v Integrovanom regionálnom operačnom programe presiahlo miliardu eur

Výkonný orgán EÚ sa tiež v stredu rozhodol schváliť aj plán obnovy a odolnosti Maďarska, čo je podmienené úplnou a efektívnou implementáciou požadovaných míľnikov. To znamená, že žiadna platba v rámci plánu nie je možná, kým Maďarsko úplne a správne neimplementuje daných 27 „super míľnikov“. Do týchto míľnikov sú zahrnuté kľúčové inštitucionálne reformy na posilnenie právneho štátu v Maďarsku, ktoré sú súčasťou zmieneného plánu.

(redakcia/SITA).

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

geoblokovanie

Digitálni pracovníci: Europoslanci sú pripravení rokovať o novom zákone

Europarlament schválil rozhodnutie začať rokovania o nových opatreniach na zlepšenie podmienok pre pracovníkov digitálnych platforiem. …

Consent choices