EU vlajky
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Rada EÚ sa dohodla na zvýšení finančného stropu Európskeho mierového nástroja

Rada Európskej únie (EÚ) dosiahla politickú dohodu s cieľom zabezpečiť finančnú udržateľnosť Európskeho mierového nástroja (EPF). Rozhodla sa najmä v roku 2023 zvýšiť celkový finančný strop o 2 miliardy eur (v cenách roku 2018) s možnosťou ďalšieho zvýšenia. Celkové zvýšenie finančného stropu EPF do roku 2027 tak bude do 5,5 miliardy eur (v cenách roku 2018). Dohodu sformalizujú začiatkom roka 2023. Rada o tom informuje na svojej webstránke.

„Dnešné rozhodnutie zabezpečí, že budeme mať finančné prostriedky na pokračovanie v poskytovaní konkrétnej vojenskej podpory ozbrojeným silám našich partnerov. Za menej ako dva roky sa európsky mierový nástroj osvedčil. Úplne to zmenilo spôsob, akým podporujeme našich partnerov v oblasti obrany. Posilňuje EÚ a jej partnerov,“ vyjadril sa vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Viac..  Počet nelegálnych príchodov migrantov do Európy bol vlani najvyšší za šesť rokov

EÚ prostredníctvom EPF dosiaľ podporila ukrajinské ozbrojené sily prostredníctvom šiestich po sebe nasledujúcich podporných balíkov i mnohé ďalšie krajiny, ako sú Mozambik, Gruzínsko, Moldavsko, Mali, Somálsko, Niger, Bosna a Hercegovina, Libanon a Mauretánia. Tiež ho využila na podporu vojenských zložiek Operácií na podporu mieru pod vedením Afriky a mnohonárodné jednotky, ako je Zdravotnícka jednotka pre Balkán.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Šancu na zastavenie Ruska dáva v tejto chvíli len vyzbrojovanie Ukrajiny

Oleksij Danilov, tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny hovorí o prípravách Ruska na maximálnu …

Consent choices