Solidarita s Ukrajinou. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

Rada EÚ schválila pomoc Ukrajine vo výške 18 miliárd eur

Rada Európskej únie dosiahla dohodu o legislatívnom balíku, ktorý únii umožní finančne pomôcť Ukrajine v roku 2023 sumou 18 miliárd eur. Návrh predloží Európskemu parlamentu, ktorý by ho mohol prijať už na budúci týždeň. Rada EÚ o tom informovala na svojej internetovej stránke.

„Ukrajina sa môže na EÚ spoľahnúť. Naďalej ju budeme podporovať aj finančne, a to tak dlho, ako to bude potrebné. Právne predpisy, ktoré sme dnes prijali, znamenajú, že Ukrajina sa môže v roku 2023 spoľahnúť na pravidelnú finančnú pomoc EÚ,” povedal o sobotňajšom schválení úverov český minister financií Zbyněk Stanjura.

EÚ chce Ukrajine v roku 2023 požičať 18 miliárd eur vo forme úverov s 10-ročným odkladom. Cieľom je poskytnúť Ukrajine krátkodobú finančnú pomoc, financovať jej okamžité potreby, obnovu kritickej infraštruktúry a poskytnúť jej počiatočnú podporu povojnovej obnovy s cieľom podporiť Ukrajinu na jej ceste smerom k európskej integrácii.

Viac..  Ivan Štefanec: Šoky podnikateľom spôsobuje škodlivá energetická legislatíva

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Kyjiv pripravuje pred samitom s EÚ reformy, oznámil Zelenskyj

Ukrajinská vláda pripravovala pred dnešným samitom s Európskou úniou reformy, oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj. Vo …

Consent choices