putin
Vladimir Putin, ruský prezident. PHOTO: © European Union, 2015

Únia schválila ďalšie sankcie proti Rusku

Európska únia (EÚ) vo štvrtok schválila ďalší balík sankcií proti Rusku v súvislosti s jeho vojnou na Ukrajine. Balík, ktorého detaily zatiaľ nezverejnili, schválili po dňoch rokovaní počas stretnutia veľvyslancov 27 členských štátov v Bruseli, zatiaľ čo sa vo štvrtok neďaleko konal aj samit lídrov.

Česká republika, ktorá má rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, informovala, že balík v piatok potvrdia písomnou procedúrou. Pred zverejnením podrobností v právnych záznamoch bloku sa pritom neočakávajú žiadne problémy na poslednú chvíľu. „Vieme, že sú tieto sankcie efektívne,“ vyjadril sa francúzsky prezident Emmanuel Macron s tým, že trestné opatrenia proti Rusku by mala dopĺňať finančná, vojenská a humanitárna pomoc Ukrajine.

Európska komisia minulý týždeň navrhla v rámci ďalšieho kola sankcií zaviesť cestovné zákazy a zmrazenie majetku pre takmer 200 ďalších ruských predstaviteľov a armádnych dôstojníkov. Nie je však jasné, či tieto návrhy v rámci rokovaní medzi členskými štátmi zmenili. Cieľom odporúčaných sankcií mali byť ministri, zákonodarcovia, regionálni gubernátori a politické strany. Komisia chcela zasiahnuť aj ruský obranný priemysel a ďalšie ruské banky a zaviesť kontroly exportu a obmedzenia na produkty ako chemické látky, nervové látky, elektroniku a komponenty pre informačné technológie, ktoré je možné použiť v ozbrojených silách.

Viac..  Počet nelegálnych príchodov migrantov do Európy bol vlani najvyšší za šesť rokov

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen tiež navrhla „zakázať priamy vývoz motorov pre drony do Ruska a export do akejkoľvek tretej krajiny, ako je Irán, ktorá by mohla dodávať drony do Ruska“. Okrem toho Komisia odporučila, aby členské štáty podnikli kroky proti ruskému energetickému a ťažobnému sektoru, vrátane zákazu nových ťažobných investícií, a tiež, aby z európskeho vysielacieho priestoru odstránili ďalšie ruské televízne stanice. „Ďalej zvyšujeme tlak na ruské vedenie,“ vyjadril sa nemecký kancelár Olaf Scholz.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Šancu na zastavenie Ruska dáva v tejto chvíli len vyzbrojovanie Ukrajiny

Oleksij Danilov, tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny hovorí o prípravách Ruska na maximálnu …

Consent choices