plyn
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Členské krajiny EÚ dosiahli kompromis v otázke stropu pre cenu zemného plynu

Ministri Európskej únie v pondelok sfinalizovali dlho očakávanú dohodu o implementácii stropu pre cenu zemného plynu, ktorá by mala pomôcť domácnostiam a firmám lepšie odolať prehnanému rastu cien. Česká republika, ktorá je v súčasnosti predsedníckou krajinou Únie, po pondelkových rokovaniach v Bruseli oznámila, že dosiahli dohodu.

Keďže sa nepodarilo nájsť konsenzus, české predsedníctvo zvolilo ako pravidlo hlasovania na dosiahnutie politickej dohody „kvalifikovanú väčšinu“. Podľa pravidiel EÚ kvalifikovaná väčšina vyžaduje, aby za návrh hlasovalo 55 % členských krajín alebo 15 z 27. Takéto hlasovanie tiež vyžaduje, aby tieto štáty reprezentovali aspoň 65 % populácie bloku.

Strop pre cenu zemného plynu bol predmetom nezhôd pre obavy, že globálne dodávky budú obchádzať Európu, ak iní kupcovia ponúknu viac peňazí. Podľa dohody sa mechanizmus cenového stropu spustí, ak cena plynu počas troch dní prekročí 180 eur za megawatthodinu, a ak bude o 35 eur vyššia ako referenčná cena LNG na svetových trhoch za rovnaké obdobie. Po spustení zostane mechanizmus aktívny najmenej 20 dní. Mechanizmus sa tiež automaticky deaktivuje, keď ceny LNG klesnú späť pod 180 eur.

Viac..  Rast štátnych záruk poskytovaných v EÚ sa v roku 2021 spomalil

Európska komisia minulý týždeň navrhla uplatnenie cenového stropu, ak cena plynu počas dvoch týždňov prekročí 275 eur za megawatthodinu. Český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela podotkol, že limit 180 eur „nie je limitom ako takým“ a že ceny môžu stále ísť nad túto úroveň, ak sú ceny na trhoch LNG vyššie ako 145 eur za megawatthodinu. „Inými slovami, toto nie je fixný strop, ale skôr dynamický,“ povedal. Opatrenie bude platiť od 15. februára budúceho roka po formálnom schválení písomným postupom.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Členské krajiny EÚ dosiahli kompromis v otázke stropu pre cenu zemného plynu

Ministri Európskej únie v pondelok finalizovali dlho očakávanú dohodu o implementácii stropu pre cenu zemného …

Consent choices