Elektromer. PHOTO: © Eve VAN SOENS - 2021

EÚ: Podpísali dohodu o exporte azerbajdžanskej elektriny do únie

Lídri Maďarska, Rumunska, Gruzínska a Azerbajdžanu v sobotu spečatili dohodu o podmorskom spojení, ktoré by sa mohlo stať novým zdrojom elektrickej energie pre Európsku úniu uprostred krízy spôsobenej vojnou na Ukrajine.

Azerbajdžan plánuje exportovať do Európy elektrinu z pobrežných veterných elektrární. Podľa dohody kábel povedie z Azerbajdžanu cez Gruzínsko, popod Čierne more do Rumunska a následne do Maďarska. Kancelária rumunského prezidenta Klausa Iohannisa v piatkovom vyhlásení uviedla, že dohoda medzi štyrmi krajinami poskytne „finančný a technický rámec“ pre projekt podmorského elektrického kábla. Cieľom projektu bude diverzifikácia dodávok energie a zvýšenie regionálnej energetickej bezpečnosti.

Zapojenie Maďarska a Rumunska je splnením požiadavky, aby sa na projekte zúčastnili aspoň dva členské štáty EÚ a investícia tak mohla získať finančné prostriedky únie. Na sobotňajšom podpise dohody v Bukurešti sa zúčastnili maďarský premiér Viktor Orbán, rumunský prezident Iohannis, gruzínsky premiér Irakli Garibašvili, azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Viac..  Komisia víta skutočnosť, že Ukrajina berie vážne korupciu

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Koncepcia trhu s elektrinou: Komisia otvára konzultáciu k reforme

Európska komisia otvorila verejnú konzultáciu k reforme koncepcie trhu Európskej únie s elektrinou. Jej cieľom je …

Consent choices