Plynové potrubie. PHOTO: © European Union 2014

Zásoby zemného plynu v Únii sú na vysokej úrovni

Zásobníky zemného plynu v Európskej únii (EÚ) sú podľa odhadov Európskej komisie naplnené na takmer 84 percent. V decembri boli pritom na úrovni o 13 percent vyššej ako bol priemer zásob pred štyrmi až šiestimi rokmi. Ceny energií sa v posledných mesiacoch tiež prepadli, čiastočne v dôsledku miernejšieho zimného počasia, ako sa očakávalo.

„Je to celkom dobrá pozícia. Na začiatku tohto roka máme zdravú úroveň skladovania plynu, ale v žiadnom prípade nie sme spokojní. Vieme, že tento rok bude aj naďalej náročný,” vyjadril sa hovorca Európskej komisie Tim McPhie. Ako tiež uviedol, väčšie investície do energetickej efektívnosti, znižovania spotreby energie a väčšia podpora obnoviteľných zdrojov pomôžu mať lepší základ v znižovaní závislosti EÚ na plyne, čo ovplyvňuje ceny elektriny a prispieva ku globálnemu otepľovaniu.

V obavách pred nedostatkom plynu v dôsledku ruského odstavenia dodávok pre vojnu na Ukrajine Únia vlani začala budovať zásoby. Ruský plyn predstavoval 40 percent zo všetkého európskeho importu, v súčasnosti je to zhruba 9 percent. Do septembra boli úrovne spoločných zásob plynu v EÚ na 82 percentách, čo bolo výrazne pred cieľom 80 percent stanoveným na november. S rastom cien tiež medzi augustom a novembrom klesla spotreba plynu o 20 percent.

Viac..  Riadiaci výbor Energetickej platformy EÚ prvýkrát riešil spoločné nákupy plynu

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Cena plynu klesla najnižšie od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu

Ceny zemného plynu v Európe tento týždeň klesli na najnižšie úrovne od začiatku ruskej invázie …

Consent choices