Foto: Twitter Policie ČR

Počet nelegálnych príchodov migrantov do Európy bol vlani najvyšší za šesť rokov

V uplynulom roku na vonkajších hraniciach Európskej únie (EÚ) zaznamenali zhruba 330-tisíc nelegálnych prechodov. Na základe predbežných výpočtov o tom v piatok informovala Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex. Je to najvyšší počet od roku 2016.

Takmer polovica z vlaňajších pokusov o nelegálny vstup na územie Únie sa uskutočnila po zemi cez západný Balkán. Vzrástol počet ľudí, ktorí sa vydali do EÚ po Stredozemnom mori. Napríklad v centrálnom Stredomorí sa počet pokusov medziročne zvýšil o zhruba 50 percent a vo východnej časti Stredozemného mora sa viac ako zdvojnásobil. Sýrčania, Afganci a Tunisania predstavovali zhruba 47 percent všetkých pokusov o prekročenie hraníc, bez ohľadu na ich vstupnú cestu. Viac ako 80 percent pokusov o vstup do EÚ pripadlo na mužov.

Viac..  Únia sa dohodla na vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote 500 miliónov eur

Údaje Frontexu o nelegálnej migrácii nezahŕňajú takmer 13 miliónov ukrajinských utečencov, ktorých napočítali na vonkajších hraniciach EÚ medzi februárom a decembrom, pre ktorých pri vstupe do eurobloku platia osobitné pravidlá.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

R. MIKULEC: Európska únia musí reagovať, keď iné štáty nespolupracujú pri návrate migrantov

Nečlenské krajiny Európskej únie, ktoré pri návratoch a readmisiách nelegálnych migrantov nespolupracujú, by mali zo …

Consent choices