Europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Európsky parlament zosúlaďuje vnútorné pravidlá s mandátom EPPO

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) aktualizovali jeho rokovací poriadok, aby umožnil vyhlasovať žiadosti hlavného európskeho prokurátora o zrušenie poslaneckej imunity na plenárnom zasadnutí. EP o tom informuje na svojej oficiálnej webstránke.

Aktualizované pravidlá europoslanci prijali 610 hlasmi za, 26 poslancov bolo proti a deväť sa zdržalo hlasovania. Rokovací poriadok EP bolo potrebné upraviť tak, aby bol v súlade s mandátom Európskej prokuratúry (EPPO), ktorý stanovuje, že hlavný európsky prokurátor môže predkladať žiadosti o zbavenie imunity osôb, ktoré sú takto chránené podľa práva Európskej únie (EÚ), ak si to vyžadujú príslušné vyšetrovania.

Poslaním EPPO je bojovať proti podvodom s financiami Únie a má právomoc vyšetrovať a stíhať trestné činy poškodzujúce finančné záujmy EÚ. V decembri EPPO oznámila, že požiadala o zrušenie imunity dvoch poslancov z dôvodu údajného podvodu poškodzujúceho rozpočet EÚ.

Viac..  Výbor Európskeho parlamentu pre právne veci schválil zbavenie dvoch poslancov imunity

Nové pravidlá nadobudnú účinnosť v stredu 18. januára a predsedníčka EP by mala začatie postupu oznámiť tento týždeň na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu.

(SITA)

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých spoločností sa novo prijatá smernica dotkne

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých …

Consent choices