Cyklistka v meste. PHOTO: © European Union 2015 - Source : EP

Europoslanci tvrdia, že cyklistika pomôže ekologickej transformácii EÚ

Európsky parlament navrhuje posilniť cyklistické návyky a zelenú transformáciu EÚ prostredníctvom špecializovaných cyklistických jazdných pruhov, parkovísk pre bicykle a nižšou DPH.

Uznesenie Európskeho parlamentu o vypracovaní stratégie EÚ pre cyklistiku, ktoré bolo vo štvrtok prijaté, obhajuje uznanie cyklistiky za plnohodnotný spôsob dopravy. Zdôrazňujú sa v ňom výhody, ktoré by cyklistika mohla priniesť pre zelenú transformáciu EÚ: lepšie zdravie, menej dopravných zápch a hluku, zlepšenie kvality ovzdušia a hospodársky rast. Poslanci vyzývajú Komisiu, aby vypracovala európsku stratégiu v oblasti cyklistiky s cieľom zdvojnásobiť do roku 2030 počet cyklokilometrov v Európe.

Cyklistika by mala byť súčasťou mestských plánov

Nedostatok zabezpečených parkovísk a vyhradených cyklistických pruhov, ale aj nedostatočné opatrenia na zabránenie krádežiam sú niektoré z prekážok, ktoré podľa poslancov bránia rastu cyklistiky v mestách. V uznesení sa navrhuje, aby regionálne a miestne orgány začlenili cyklistiku, cenovo dostupné elektrické bicykle a systémy spoločného využívania bicyklov do plánov mestskej mobility. Väčšie synergie s inými druhmi dopravy, ako je viac miest pre bicykle vo vlakoch alebo viac zabezpečených parkovísk pre bicykle na staniciach by tiež mohli pomôcť zvýšiť počet cyklistov.

Viac podpory

Poslanci nabádajú vlády EÚ a miestne orgány, aby investovali výrazne viac peňazí do výstavby samostatnej cyklistickej infraštruktúry a znížili sadzby DPH na dodávky, prenájom a opravy bicyklov a elektrických bicyklov. Vyzývajú Komisiu a vlády EÚ, aby podporovali výrobu bicyklov a komponentov „vyrobených v Európe” a stimulovali tento druh výroby v EÚ. Poslanci tiež vyzývajú Komisiu, aby vyhlásila rok 2024 za Európsky rok cyklistiky.

Viac..  M. Šimečka: Právo vyjadriť sa k zákonom nemôže verejnosti zobrať nikto, kto sa považuje za demokrata

Vyhlásenie spravodajkyne

Spravodajkyňa a predsedníčka výboru pre dopravu a cestovný ruch TRAN Karima Delli (Zelení/ESA, FR) uviedla: „Európsky parlament robí prvý historický krok k uvoľneniu potenciálu cyklistiky v Európe s prínosom pre zdravie, klímu a pracovné miesta. Cyklistický ekosystém predstavuje jeden milión pracovných miest v Európe a má potenciál dosiahnuť dva milióny do roku 2030. Chceme európsku stratégiu a uznanie odvetvia cyklistiky za kľúčového partnera európskej priemyselnej stratégie. Každý v Európe by mal mať možnosť jazdiť na bicykli „vyrobenom v Európe”.

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

bicykel

V únii vlani vyrobili viac ako 13 miliónov bicyklov

V roku 2021 v Európskej únii (EÚ) vyrobili celkovo 13,5 milióna bicyklov. Ako informuje štatistický …

Consent choices