simecka
Michal Šimečka, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: redakcia/red.Michal Šimečka, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: redakcia/red.

Michal Šimečka: Cyklodoprava v EÚ je na vzostupe, musíme ju viac podporiť na Slovensku

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

Europoslanci tvrdia, že cyklistika pomôže ekologickej transformácii EÚ

Európsky parlament navrhuje posilniť cyklistické návyky a zelenú transformáciu EÚ prostredníctvom špecializovaných cyklistických jazdných pruhov, parkovísk pre bicykle a nižšou DPH.

Uznesenie Európskeho parlamentu o vypracovaní stratégie EÚ pre cyklistiku, ktoré bolo prijaté, obhajuje uznanie cyklistiky za plnohodnotný spôsob dopravy. Zdôrazňujú sa v ňom výhody, ktoré by cyklistika mohla priniesť pre zelenú transformáciu EÚ: lepšie zdravie, menej dopravných zápch a hluku, zlepšenie kvality ovzdušia a hospodársky rast. Poslanci vyzývajú Komisiu, aby vypracovala európsku stratégiu v oblasti cyklistiky s cieľom zdvojnásobiť do roku 2030 počet cyklokilometrov v Európe.

Cyklistika by mala byť súčasťou mestských plánov

Nedostatok zabezpečených parkovísk a vyhradených cyklistických pruhov, ale aj nedostatočné opatrenia na zabránenie krádežiam sú niektoré z prekážok, ktoré podľa poslancov bránia rastu cyklistiky v mestách. V uznesení sa navrhuje, aby regionálne a miestne orgány začlenili cyklistiku, cenovo dostupné elektrické bicykle a systémy spoločného využívania bicyklov do plánov mestskej mobility. Väčšie synergie s inými druhmi dopravy, ako je viac miest pre bicykle vo vlakoch alebo viac zabezpečených parkovísk pre bicykle na staniciach by tiež mohli pomôcť zvýšiť počet cyklistov.

Viac..  Michal Šimečka: Ukázalo sa, že Vladimír Putin sa prepočítal

Viac podpory

Poslanci nabádajú vlády EÚ a miestne orgány, aby investovali výrazne viac peňazí do výstavby samostatnej cyklistickej infraštruktúry a znížili sadzby DPH na dodávky, prenájom a opravy bicyklov a elektrických bicyklov. Vyzývajú Komisiu a vlády EÚ, aby podporovali výrobu bicyklov a komponentov „vyrobených v Európe“ a stimulovali tento druh výroby v EÚ. Poslanci tiež vyzývajú Komisiu, aby vyhlásila rok 2024 za Európsky rok cyklistiky.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

bilcik

Vladimír Bilčík: Podpora cyklodopravy súvisí aj s plánom obnovy

  Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. …

Consent choices