Vakcinácia zvierat. PHOTO: PHOTO: © European Union 2018 - Source : EP

Európska únia harmonizuje pravidlá vakcinácie zvierat

Európska komisia (EK) harmonizuje pravidlá o vakcinácii zvierat proti najvážnejším zvieracím ochoreniam. Reaguje tak na dosiaľ najväčšiu epidémiu vtáčej chrípky v Európskej únii (EÚ). V súvislosti s týmto ochorením sa zavedú osobitné pravidlá pre očkovanie v prípade jeho využitia ako opatrenia na kontrolu alebo prevenciu ochorenia. Umožní to bezpečný pohyb zvierat a produktov z prevádzok a zón, kde sa vakcinácia uskutočnila, informuje na svojej webstránke EK.

Nové pravidlá, ktoré vyšli v Úradnom vestníku EÚ, vstúpia do platnosti 12. marca. Sú v súlade s medzinárodnými normami Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (WOAH) a zohľadňujú nové dostupné vedecké poznatky a skúsenosti získané pri uplatňovaní existujúcich pravidiel Únie.

Vo svetle najvážnejšej epidémie v nedávnej histórii v EÚ je boj proti vtáčej chrípke na prvom mieste našich priorít. Tieto ohniská spôsobujú obrovské škody poľnohospodárskemu sektoru a brzdia obchod,“ vyjadrila sa eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová. V pondelok predstavené pravidlá podľa jej slov „umožnia harmonizáciu používania očkovania na prevenciu alebo kontrolu šírenia choroby a stanovia podmienky na umožnenie pohybu vakcinovaných zvierat a produktov z nich“.

(SITA)

Viac..  Únia podniká kroky k znižovaniu emisií látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu

O mam

Avatar

Odporúčame pozrieť

vakcína, koronavirus

EMA odporučila vakcináciu proti opičím kiahňam menšou dávkou látky Imvanex

Vakcína proti opičím kiahňam od spoločnosti Bavarian Nordic je podľa Európskej liekovej agentúry (EMA) stále …

Consent choices